Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska bestå i belåning och köp av kundfordringar, factoringtjänster och förmedling av företagslån och factoring samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolagets verksamhet ska också vara att tillhandahålla administrativa tjänster inom ekonomiområdet såsom faktura- och reskontraservice, redovisningstjänster och bokföringstjänster samt inkasso och juridiska stödtjänster och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 273 | 1 295 | 1 882 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 854 | 1 079 | 281 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 854 | 1 079 | 280 |
| Årets resultat (tkr) | -4 | 41 | 11 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 664 | 835 | 887 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 273 | 1 295 | 1 882 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 854 | 1 079 | 281 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 854 | 1 079 | 280 |
| Årets resultat (tkr) | -4 | 41 | 11 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 664 | 835 | 887 |
| Tillgångar (tkr) | 1 664 | 835 | 887 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 556 | 561 | 519 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 189 | 189 | 172 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 918 | 85 | 195 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 664 | 835 | 887 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 67.1% | 83.3% | 14.9% |
| Soliditet | 41.6% | 83.5% | 72.5% |
| Kassalikviditet | 181.3% | 982.4% | 454.9% |
Ps Asset Management AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är PS Finance Group AB och koncernmoderbolag är Ps Finance Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska bestå i belåning och köp av kundfordringar, factoringtjänster och förmedling av företagslån och factoring samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolagets verksamhet ska också vara att tillhandahålla administrativa tjänster inom ekonomiområdet såsom faktura- och reskontraservice, redovisningstjänster och bokföringstjänster samt inkasso och juridiska stödtjänster och därmed förenlig verksamhet.